W ostatnich latach technologia, za pomocą której można uzyskać efekt przeziernego szkła zyskuje na popularności wśród projektantów, którzy poszukują innowacyjnych rozwiązań dla swoich projektów. W tym artykule przedstawiamy, jak można uzyskać taki efekt oraz w jakich pomieszczeniach zazwyczaj jest stosowany.
Jak uzyskać efekt przeziernej szyby?
Efekt przeziernej szyby można uzyskać dzięki rozwiązaniu, które jest znane pod nazwą „folia elektryczna”, „folia ciekłokrystaliczna” „folia LCD”, „przełączane szkło” lub jako technologia „Smart Glass Window”. Jest to matryca polimerowa, którą przykleja się do szyby. Folia ta jest wypełniona uporządkowanymi ciekłymi kryształami, które po podłączeniu do zasilania elektrycznego, kryształki na wskutek działania ciepła zostają uporządkowane i w ten sposób przezierna szyba może być przeźroczysta. Co ciekawe, rozwiązania tego typu nie są zbyt energochłonne i mają długą żywotność sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin działania.
Zastosowanie folii elektrycznej
Szyby tego typu są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zachowanie prywatności – głównie w pomieszczeniach publicznych np. w biurach, hotelach, restauracjach lub gabinetach lekarskich. Coraz częściej jednak z folią LCD można się także spotkać w prywatnych domach. W tym przypadku takie rozwiązanie z reguły w mniejszym stopniu pełni funkcję dotyczącą zachowania prywatności a w większym jest sposobem na nietuzinkową aranżację wnętrza. Zastosowanie szklanych ścian jest sposobem na dodanie wnętrzu nowoczesności. Oddzielenie pomieszczeń za pomocą szkła sprawia, że te wydają się bardziej przestrzenne. Takie rozwiązanie zazwyczaj stosowane jest w sypialniach, czasami także w łazienkach lub w nowocześnie zaaranżowanym salonie.
Elektroniczne folie, poza tym, że zapewniają prywatność i ponad przeciętne wrażenia estetyczne są także cenione za to, że sprawdzają się jako rozwiązanie chroniące przed słońcem.