Strona głównaBudownictwoJakie wyzwania stoją przed inwestorem planującym wykonać nadbudowę budynku?

Jakie wyzwania stoją przed inwestorem planującym wykonać nadbudowę budynku?

W niniejszym artykule wyjaśniamy czym jest nadbudowa budynku. Ponadto, przedstawiamy kilka przykładowych wyzwań, na które może natrafić osoba planująca zrealizować taką inwestycję.  

Czym jest nadbudowa domu?

Mianem nadbudowy domu (lub nadbudowy budynku) z reguły określa się wykonanie robót budowlanych, których celem jest stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej. Najprościej rzecz ujmując nadbudową można nazwać remont, który np. polega na podwyższeniu lub dobudowaniu piętra do istniejącego budynku. Przykłady takich działań są opisane na stronie: nadbudowa domu Warszawa.

Ekspertyza techniczna budynku i termomodernizacja

W przypadku chęci wykonania nadbudowy, ważna jest ekspertyza techniczna stanu budynku. Ważne jest sprawdzenie ewentualnych ugięć w stropach oraz potencjalnych nieprawidłowości w elementach konstrukcyjnych. Poza tym, między innymi należy sprawdzić stan więźby dachowej. Wszystko po to, żeby wykluczyć zagrożenia konstrukcyjne.

Poza samym dobudowaniem kolejnego poziomu oraz modernizacją dachu, nadbudowa z reguły wiąże się z wykonaniem termomodernizacji. Aspekt ten z reguły obejmuje izolację ścian zewnętrznych, zamontowanie (lub modernizację) okien oraz dostosowanie systemu ogrzewania do nowej bryły budynku.

Dostosowanie projektu do lokalnych regulacji

Trzeba się upewnić, że przeprowadzona inwestycja będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Na niektórych obszarach prawo reguluje jaka jest maksymalna wysokość budynku.

Ponadto, w przypadku niektórych budynków konieczne może być uzgodnienie pozwolenia na rozbudowę z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W przypadku budynków, które podlegają konserwatorowi zabytków niezbędne jest stosowanie się do wytycznych wydawanych przez ten urząd (może to być np. zachowanie oryginalnych elementów budynku).

Oszacowanie kosztów i zarządzanie budżetem

Oczywistym etapem jest oszacowanie kosztów. Poza budżetem przeznaczonym przeprowadzeniem prac budowlanych (robocizna + materiały), trzeba mieć na uwadze koszty związane z przygotowaniem projektu oraz uzyskaniem pozwoleń.

Wybranie projektanta z odpowiednim doświadczeniem

Wykonanie nadbudowy budynku to projekt, który wymaga skorzystania z usług doświadczonego biura projektowego. Najlepiej takiego, które ma doświadczenie w realizacji kreatywnych, często nieco odważnych projektów budowlanych. Dlatego warto poszukać takich projektantów, którzy mają doświadczenie w rozbudowach budynków i nie boją się brać udziału w kreatywnych projektach budowalnych (przykładem jest np. dom atrialny sadyba).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne