Strona głównaWnętrzaCzym jest sztukateria zewnętrzna?

Czym jest sztukateria zewnętrzna?

Sztukateria zewnętrzna montowana na fasadach budynków to sposób dekorowania elewacji, który przeżywa renesans. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu czym jest sztukateria zewnętrzna oraz krótko przedstawiam jakie elementy dekoracyjne tego typu są dostępne na rynku. 

Sztukateria elewacyjna

Sztukateria zewnętrzna zwana elewacyjną jest doskonałym sposobem na wzbogacenie wyglądu fasady budynku. Nowoczesna sztukateria jest wykonana ze styropianu. Nadaje wyjątkowego stylu i wyróżnia budynek spośród innych.

Sztukateria tego typu to coraz popularniejszy sposób na dekorowanie elewacji. Materiał wykorzystywany do wytwarzania sztukaterii to najwyższej jakości styropian EPS 200. To lekkie i łatwe w obróbce tworzywo, a jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i skrajne warunki atmosferyczne. Jednocześnie jest to tworzywo, które wyróżnia się nienaganną estetyką. Elementy mogą wykonane ze styropianu tego typu są łatwe w montażu i nie wymagają wykorzystania specjalistycznych narzędzi.

Jakie są rodzaje sztukaterii elewacyjnej?

Sztukateria zewnętrzna składa się z różnych elementów dekoracyjnych, z których można wykonać wiele ciekawych i pięknych wzorów. Kilka przykładów opisujemy poniżej.

Listwy wokółokienne ze styropianu – to dekoracyjny element, który otacza okna i drzwi i zdecydowanie zwiększa atrakcyjność budynku. Do wyboru są wzory od minimalistycznych do bogato zdobionych.

Podokienniki i nadokienniki ze styropianu – to elementy, które zarówno ozdabiają, jak i zabezpieczają stolarkę okienną, nadając elewacji wyjątkową estetykę. Montaż tych dekoracyjnych akcesoriów stanowi doskonały sposób na odświeżenie wyglądu okien i otworów okiennych.

Styropianowe gzymsy elewacyjne – to uniwersalne elementy ozdobne, które zabezpieczają okna i elewacje przed ściekającą wodą. Wystają one poza płaszczyznę ściany i mogą być montowane pod lub nad oraz tworzyć samodzielne dekoracje.

Styropianowe bonie i listwy do boniowania – są idealnym rozwiązaniem do ozdabiania i chronienia narożników budynków oraz maskowania nierównych ścian. Ich dekoracyjne właściwości nadają budynkowi kontrastu i podkreślają jego bryłę, dzięki czemu można uzyskać wyraźne i równe krawędzie elewacji.

Styropianowe kolumny, bazy i głowice kolumn – to klasyczny element sztukaterii zewnętrznej, który daje charakterystyczny, pałacowy wygląd. Popularne na całym świecie, stosowane są jako ozdoba wejścia do budynku, a także jako wizualna podpora tarasów i balkonów.

Styropianowe wsporniki elewacyjne – to funkcjonalny element dekoracyjny, który można zastosować zarówno nad, jak i pod oknem lub drzwiami dodając oryginalności ramie okiennej. Są to uniwersalne rozwiązania, które można połączyć z gzymsami oraz listwami dekoracyjnymi.

Styropianowe zworniki elewacyjne – to uniwersalny element ozdobnej sztukaterii zewnętrznej, który charakteryzuje się stożkowatym kształtem o podstawie prostokąta, kwadratu lub trapezu. Służą do zaakcentowania kształtu okien i drzwi, a umieszcza się je w centralnym punkcie nad oknem, wystając lekko ponad płaszczyznę elewacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne