Wybór odpowiedniego ogrzewania do domu to temat, który z reguły szczególnie mocno interesuje każdego kto przymierza się do budowy domu jednorodzinnego. Wybór ten wyraźnie wpływa na komfort mieszkańców oraz na wysokość rachunków. Zatem jakie są wady i zalety poszczególnych metod grzewczych?
Zapotrzebowanie energetyczne budynku
Rozpoczynając temat ogrzewania domu trzeba zastanowić się nad tym jakie zapotrzebowanie na energię ma dany budynek. Zapotrzebowanie na energię zazwyczaj zależy od jakości izolacji termicznej (na którą składa się między innymi ocieplenie ścian, izolacja dachu, szczelność okien i parę innych elementów). Zapotrzebowanie budynku można oszacować za pomocą jednostki kWh. Dokładniej mówiąc 1 kWh energii oznacza, że budynek zużyje 1kW energii w ciągu jednej godziny.
Upraszczając można przyjąć, że domy które mają zapotrzebowanie ponad 200 kWh są średnio ocieplone, natomiast budynki, którym wystarcza 150 lub mniej kWh to obiekty, które są dosyć wydajne pod względem zapotrzebowania na ciepło. Co ciekawe, niektóre budynki dobrze ocieplone mogą mieć zapotrzebowanie poniżej 100 kWh. Z kolei nieocieplone obiekty mogą wymagać nawet 300 kWh.
Dostępne metody ogrzewania
Dostępne metody ogrzewania do między innymi kotły na gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, eko-groszek lub węgiel. Poza tym alternatywą są kotły elektryczne. Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również pompa ciepła. Przy tak dużym wyborze wielu inwestorów stoi przed ciężkim zadaniem w postaci wyboru odpowiedniej metody ogrzewania.
Przyjmuje się, że najtaniej uzyskać jedno kWh za pomocą węgla kamiennego lub eko-groszku. Cena za 1 kWh wynosi około 0,11-0,18zł. Jednak w tym przypadku jak wiadomo mówimy o mało ekologicznych rozwiązaniach. Na kolejnym miejscu mamy gaz ziemny, gaz płynny oraz olej opałowy. W tym przypadku cena uzyskania jednego kWh to około 0,22-0,28zł. Kolejnym rozwiązaniem jest pompa ciepła, w przypadku której koszt uzyskania kWH kształtuje się na poziomie 0,12-0,16zł. Dużo słabiej wychodzi ogrzewanie energią elektryczną, gdyż tutaj można spodziewać się kosztów na poziomie 0,50 – 0,70zł a biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen prądu koszt ten może jeszcze bardziej wzrosnąć w niedalekiej przyszłości.
Wydaje się zatem, że ogrzewanie elektryczne lub pompa cipeła to nie do końca najbardziej opłacalne metody ogrzewania. Jednak nie do końca tak jest, gdyż są to metody, które można połączyć z fotowoltaiką co ogranicza koszt comiesięcznych rachunków jedynie do stałych opłat za energię. Natomiast wysokość zużycia energii w tym przypadku nie ma dużego znaczenia. Niemniej jednak założenie instalacji fotowoltaicznej to duży koszt, który trzeba wliczyć w koszty założenia instalacji.
Więcej informacji na temat dostępnych metod ogrzewania domu można znaleźć na https://stylowyporadnik.pl/category/dom-i-ogrod/