Strona głównaBudownictwoUprawnienia f-gazy - kiedy i dlaczego należy je mieć?

Uprawnienia f-gazy – kiedy i dlaczego należy je mieć?

Posiadane szkolenia oraz certyfikaty zawsze zwiększają atrakcyjność pracownika na rynku pracy. Ciągłe doskonalenie swoich umiejętność wraz ze zdobytym doświadczeniem są kluczem do zdobycia wymarzonego stanowiska. Niekiedy jednak konkretne uprawnienia są obowiązkowe, a ich posiadanie warunkuje możliwość wykonywania zawodu. Tak właśnie zgodnie z ustawą z 15 maja 2015 roku wszystkie osoby pracujące z f-gazami muszą posiadać stosowny certyfikat. W jakich przypadkach uprawnienia te są obowiązkowe i dlaczego warto je mieć?

Uprawnienia f-gazy – kiedy są obowiązkowe?

F-gazami nazywa się syntetyczne czynniki chłodnicze z grupy gazów fluorowanych. Są to gazy cieplarniane. Ponieważ mają one znaczący wpływ na klimat i środowisko, Unia Europejska wprowadziła szereg regulacji, których celem jest zmniejszenie ich emisji. Regulacje te obejmują między innymi obowiązek rejestracji urządzeń zawierających f-gazy oraz właśnie konieczność posiadania odpowiedniego certyfikatu przez osoby, które na co dzień wykonują pracę przy urządzeniach z f-gazami.

Obowiązkiem objęte są więc osoby fizyczne, które zajmują się instalacją, konserwacją, serwisem oraz naprawą takich urządzeń jak:

  • pompy ciepła,
  • ruchome urządzenia klimatyzacyjne,
  • stacjonarne urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze,
  • klimatyzacje samochodowe,
  • stacjonarne systemy ochrony przeciwpożarowej,
  • rozdzielnice elektryczne oraz rozdzielnice wysokiego napięcia.

Uprawnienia f-gazy – jak je zdobyć?

Aby uzyskać stosowne uprawnienia do wykonywania prac przy f-gazach, należy pozytywnie zdać egzamin w jednym z akceptowanych przez Urząd Dozoru Technicznego centrum szkoleniowym. Egzamin składa się z części teoretycznej oraz z części praktycznej, do której przystąpić mogą tylko osoby, które wcześniej zaliczyły część teoretyczną.

Kursy f-gazy – przygotowanie do uzyskania certyfikatu

Niezbędną wiedzę potrzebną do uzyskania certyfikatu należy czerpać ze sprawdzonych źródeł. W tym celu warto skorzystać z oferty dobrego centrum szkoleniowego. Uprawnienia f-gazy można uzyskać za pomocą kursu online, przygotowanego przez kursy-zawodowe24.pl. Kurs internetowy to przede wszystkim elastyczność, wygoda i oszczędność czasu. Harmonogram szkolenia może być dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości czasowych kursanta, co w dzisiejszych czasach jest niewątpliwą zaletą.

Kurs prowadzony jest w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować kursanta do egzaminu. Dzięki temu centrum szkoleniowe może pochwalić się prawie 100% zdawalnością i dużą liczbą zadowolonych kursantów. Posiadają również własną komisję akredytowaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Atrakcyjna jest też oferta cenowa oraz możliwość zwrotu kosztów w przypadku niezdania egzaminu. W ofercie naszego centrum szkoleniowego znajdują się również inne kursy, na przykład uprawnienia SEP, wózki widłowe, montaż klimatyzacji i wiele innych przydatnych kursów zawodowych.

Chęć doskonalenia się w danej dziedzinie oraz dążenie do wysokiej jakości wykonywanych usług wymaga ciągłej nauki i zdobywania nowych umiejętności. Zwłaszcza wówczas, kiedy posiadanie odpowiednich dokumentów jest warunkiem koniecznym do wykonywania danego zawodu. Kurs f-gazy jest więc skierowany do wszystkich, którzy podczas codziennej pracy mają styczność z tego typu gazami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne