Strona głównaBudownictwoPoznaj zasadę działania instalacji fotowoltaicznej w pigułce

Poznaj zasadę działania instalacji fotowoltaicznej w pigułce

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem czemu ciężko się dziwić. W niniejszym artykule w pigułce opisujemy jakie są zalety inwestycji w fotowoltaikę oraz jaka jest zasada działania wytwarzania energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej.

Zalety inwestycji w panele fotowoltaiczne

Możliwość produkowania energii elektrycznej na własny użytek to bez wątpienia bardzo ciekawa koncepcja, która chociaż w ograniczonym stopniu pozwala uniezależnić się od sieci energetycznej. Do tego nie można przejść obojętnie obok faktu, że zakup paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, która przynosi wymierne oszczędności. Innymi słowy można powiedzieć, że koszty za energię można ograniczyć do minimum (w postaci opłat stałych np. przesyłowych). Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już po około 10 latach co jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia inwestora. Szczególnie w ostatnim czasie inwestycja w fotowoltaikę stała się wyjątkowo przystępna, gdyż jest dostępnych wiele rządowych dotacji i ulg. Poza tym, ceny paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach bardzo potaniały. Na koniec, mówiąc o zaletach jakimi charakteryzuje się fotowoltaika nie można pominąć faktu, że jest to odnawialne źródło energii i co najważniejsze w pełni przyjazna dla środowiska technologia.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej w pigułce

Energia elektryczna pozyskiwana ze słońca to coś co brzmi bardzo intrygująco. Jednak tak ujęta zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście dużym skrótem myślowym. W ogniwach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, efektem tego zjawiska jest uzyskanie prądu stałego. Dzieje się tak, gdyż foton (który jest minimalną jednostką światła) pada na płytkę krzemową. Krzem pochłania foton, tym samym elektron zostaje wybity ze swojej pozycji i jest wprawiony w ruch. Ruch ten jest równoznaczny z przepływem prądu elektrycznego. Następnie prąd jest przekazany do falownika, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach.

Więcej na temat instalacji fotowoltaicznych na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne